این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

آشنایی با وظایف خادمان و خدمتگذاران حرم مطهر رضوی

زائران و حتی مجاوران حرم مطهر امام هشتم شیعیان، حضرت علی‌بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام) افرادی را که در بارگاه ثامن‌الحجج (علیه‌الاف‌التهیه‌والثناء) به صورت افتخاری فعالیت می‌کنند، به نام خادم» می‌شناسند، اما دانستن این موضوع جالب است که برای نظم‌ونسق‌بخشی به این مکان قدسی 32 نوع خدمت تعریف شده است. در نتیجه فعالان افتخاری در حرم مطهر رضوی به 32 گروه و با نام‌های متفاوت تقسیم می‌شوند.

بر اساس آمار معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی 28 هزار نفری که به صورت افتخاری در حرم مطهر رضوی فعالیت می‌کنند به دو گروه کلان خادم» و خدمت‌گزاران» تقسیم می‌شوند.

آنچه در پی می‌آید حاصل مصاحبه با محمود ممتاز، معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی است، که به صورت گزارش تنظیم شده است.

 

خادمان و خدمت‌گزاران برای حضور در محضر مولایشان‌ به دو شکل، زمان‌بندی کاری دارند:

 

هر 7 یا هر 8 روز یک‌بار. مدت زمانی هم که در حرم مطهر رضوی باید حضور داشته باشند به تناسب فعالیت، 8 ساعت (صبح، عصر و شب)، 12 ساعت (روز یا شب) و 24 ساعت (یک شبانه روز کامل) است.

 

خُدّام شامل پنج گروه؛ خادمان، فرّاشان، دربانان و کفشداران و حفّاظ می‌شود

ادامه مطلب


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: رضوی ,مطهر ,ساعت ,افتخاری ,زائران ,خادمان ,مطهر رضوی ,امور زائران ,زائران آستان ,اماکن متبرکه ,تقسیم می‌شوند ,امور زائران آستان
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
Akse Aghaye Khamenei

آخرین جستجو ها

گوناگون کاروفناوری پیرانشهر دانلود رایگان دانشگاه پیام نور World of Apps جُغدِ سفید ☆Clash☆Bazar☆ اندروید 30تی وبلاگ خبری آذرپست آشپزی آسان با سحرناز